niedziela, 24 lipca 2016

Zasady Życia Duchowego

Zasady życia duchowego dla przebudzenia i oświecenia człowieka


Zamieszczamy osiemnaście zasad życia duchowego dla przebudzenia i oświecenia ludzkości. Mogą się one okazać pomocne wielu ludziom, a jednocześnie wzbudzić wiele interesujących przemyśleń. 

Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie? - zapytał uczeń Mistrza... 
- Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie - odrzekł Mistrz. 
- Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna?
- Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie...  

Dalaj Lama - Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego

Instrukcja Życia Duchowego 


1. „Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia niosą ze sobą wielkie ryzyko”.


Alternatywny przekład: "Weź pod uwagę, że wielka miłość i wielkie osiągnięcia pociągają za sobą wielkie ryzyko."

Otwierając serce na drugiego człowieka, możemy otrzymać w zamian ból i cierpienie. Podejmując wyzwanie, narażamy się na porażkę. Każda decyzja w naszym życiu powoduje pojawienie się opcji cierpienia. Czy to znaczy jednak, że nie warto podejmować ryzyka? Myślę, że lepiej narazić się na cierpienie, niż zamknąć w czterech ścianach swojego wewnętrznego świata i odgrodzić od ludzi.

2. „Kiedy przegrywasz, nie przegrywaj lekcji”.


Alternatywny przekład: "Jeśli poniesiesz porażkę, nie strać lekcji".

Ponoszenie porażki nie oznacza od razu przegranej. Czasami, żeby nauczyć się czegoś wartościowego, musi powinąć się nam noga. Z tego płynie lekcja równie wartościowa jak z osiągnięcia sukcesu. Zdarza się nawet – o wiele częściej, niż moglibyśmy przypuszczać – że sukces jest mniej sprawnym nauczycielem niż porażka.

3. „Podążaj za trzema rzeczami: szacunkiem dla innych ludzi, szacunkiem dla siebie oraz odpowiedzialnością za wszystkie swoje czyny”. 


Alternatywny przekład: "Podążaj za trzema zasadami: miej szacunek do siebie, miej szacunek dla wszystkich innych, bądź odpowiedzialny(-a) za swoje czyny."

Żyjemy wśród ludzi. To oznacza, że są oni częścią naszego istnienia. Człowiek, który nie szanuje innych, naraża się na samotność. Jego duch nie może prawidłowo wzrastać. Człowiek, który nie szanuje siebie, nie będzie w stanie nauczyć się szacunku wobec innych. Kiedy zrozumiemy, że każdy z nas posiada wolną wolę, przestaniemy obwiniać innych za swoje błędy. Uświadomimy sobie, że kontrolujemy swoje postępowanie i jesteśmy odpowiedzialni za własne życie.

4. „Pamiętaj, że nie otrzymać tego, czego się chce, to czasem wspaniały łut szczęścia”.


Alternatywny przekład: "Pamiętaj, że czasami nie dostaniesz tego czego chcesz, bez odrobiny uśmiechu od losu."

Ile razy nie spełniło się twoje marzenie? Ile razy nie udało się czegoś osiągnąć? A ile razy dzięki porażce uniknąłeś – całkiem nieświadomie – katastrofy? Nikt z nas nie wie, jak często nasze plany i marzenia mają destruktywny wpływ na istnienie. Nikt nie wie, jak często unikamy cierpienia wskutek zbiegu okoliczności, który uważamy niesłusznie za niefortunny.

5. „Ucz się zasad, abyś wiedział(a), jak złamać je we właściwy sposób”.


Alternatywny przekład: "Ucz się zasad, aby wiedzieć jak je umiejętnie łamać."

Postępowanie zgodnie z zasadami czasami przeczy zdrowemu rozsądkowi. Mądry człowiek łamie przyjęte normy w taki sposób, by nikogo nie skrzywdzić i nie narazić się na gniew. Głupiec za każdym razem zostaje ukarany, gdyż nie chce mu się zastanowić nad swoimi działaniami. 


6. „Nie pozwól, aby mała kłótnia zraniła wielką przyjaźń”.


Alternatywny przekład: "Nie pozwól, aby drobne spory zniszczyły ważny związek".

Ludzie często różnią się opiniami i przekonaniami. W wielu sprawach i przy wielu okazjach. Przyjaźń jest jedną z najważniejszych rzeczy w życiu, dlatego nie wolno pozwolić, by sprzeczka o jakąś błahostkę zaprzepaściła lata przywiązania i zrozumienia.


7. „Kiedy uświadomisz sobie, że popełniasz błąd, podejmij natychmiastowe kroki, aby go naprawić”.


Alternatywny przekład: "Jeśli popełnisz błąd, poczyń szybkie kroki, aby go naprawić."

Czasami się mylimy, czasami kogoś krzywdzimy. Nieważne, czy jest to działanie świadome, czy kompletnie przypadkowe. Jednak moment, w którym uświadomimy sobie swoją  pomyłkę, powinien być również momentem, w którym decydujemy się ją naprawić. Jeśli kogoś obrazisz – przeproś; jeśli kogoś skrzywdzisz – napraw szkodę.

8. „Spędź trochę czasu w samotności każdego dnia”.


Alternatywny przekład: "Spędź trochę czasu sam(a) każdego dnia."

Zostając sam na sam ze swoimi myślami, znajdziesz ocean niewyczerpanej inspiracji. Zatop się na kilka chwil w ciszy, całkowicie oddzielony od innych ludzi, a usłyszysz pieśń swojego ducha. Ta pieśń nigdy nie ustaje, lecz w towarzystwie nie słyszymy jej. Wsłuchaj się zatem w siebie każdego dnia; chociaż przez chwilę. Z pewnością poznasz tajemnice, których istnienia nawet nie podejrzewałeś.

9. „Otwórz swoje ramiona na zmianę, lecz nie wypuszczaj duchowych wartości”.


Alternatywny przekład: "Otwórz ramiona do zmian, ale nie zapominaj o ważnych dla Ciebie wartościach."

Człowiek ma to do siebie, że bardzo łatwo przyzwyczaja się do swoich nawyków i przekonań. Czasami aż za bardzo. Jeśli rozmawiasz z kimś o odmiennych poglądach i zaczynasz odczuwać niepokój lub gniew, twój umysł jest zamknięty; brakuje ci tolerancji. A przecież każdy ma prawo do własnej opinii. Jednak w niekontrolowanej otwartości umysłu tkwi pułapka. Jeśli zaczniesz przyjmować wszystko jak leci, zatracisz własne poczucie świadomości. Najlepiej przyjąć w tym wypadku drogę środka – akceptować innych i dopuszczać możliwość zmiany własnych przekonań, a także pilnować, żeby nie popaść w bezkrytyczne przyjmowanie cudzego światopoglądu.

10. „Pamiętaj, że cisza jest czasem najlepszą odpowiedzią”.


Alternatywny przekład: "Zapamiętaj, że czasami cisza jest lepsza niż odpowiedź."

Kiedy uczeń zadaje pytanie mistrzowi, zawsze otrzymuje odpowiedź. Nawet jeśli jego uszy nie zarejestrują żadnego dźwięku, odpowiedź zawsze wisi w powietrzu. Otrzymanie odpowiedzi nie zawsze jest równoznaczne z jej przyjęciem. Dlatego powinniśmy uczyć się słuchać pozazmysłowo.

11. „Żyj dobrym, honorowym życiem. Kiedy się zestarzejesz i pomyślisz o nim, będziesz mógł cieszyć się nim po raz drugi”.


Alternatywny przekład: "Żyj dobrze, uczciwie. Wówczas, kiedy będziesz starszy(-a) i spojrzysz wstecz na swoje życie, będziesz mógł(a) cieszyć się z obecnego stanu."

Wspomnienia sprawiają, że żyjemy podwójnie. Jeśli myśląc o przeszłości, uśmiechasz się – dobrze wykorzystałeś swój czas. Człowiek honoru nie musi wstydzić się swoich czynów. Kiedy nadejdzie czas opuszczenia tego świata, nie będzie czuł żalu.

12. „Życzliwa atmosfera w domu jest fundamentem twojego życia”.


Alternatywny przekład: "Atmosfera miłości w twoim domu powinna być fundamentem twojego życia."

Wielu ludzi zdaje się zapominać o prawdziwym znaczeniu rodziny. Koncentrują się na karierze, zdobywaniu bogactwa i sławy – bliskich pozostawiając samym sobie. Miłość ograniczają do kilku słów skreślonych pospiesznie na urodzinowej karcie z życzeniami. A przecież żaden sukces nie ma znaczenia, jeśli nie można go dzielić z kochającymi ludźmi. Żaden medal, dyplom czy premia świąteczna nie ogrzeją serca w chłodną, zimową noc.

13. „W niezgodzie z ukochanymi osobami, zajmuj się tylko obecną sytuacją. Nie przywołuj przeszłości”.


Alternatywny przekład: "W kłótniach z osobami, które kochasz koncentruj sie jedynie na bieżącym problemie. Nie wspominaj tego, co było."

Kłótnia dwojga bliskich sobie osób może przerodzić się w brutalną wojnę. Życie nie składa się z samych przyjemnych zdarzeń. Przywoływanie ich w chwili gniewu prowadzi do pogłębiania konfliktu, a w ostatecznym rezultacie do zachwiania równowagi miłości. Zamiast kłócić się, próbujcie przedyskutować pojawiające się problemy na bieżąco, przeszłość traktując tylko jako źródło doświadczeń pomagających podejmować właściwe decyzje.

14. „Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”.


Alternatywny przekład: "Dziel się swoją mądrością. To jest droga do osiągnięcia nieśmiertelności."

Zapisać się w sercach ludzi można na dwa sposoby: traktując ich jak zło konieczne i krzywdząc bez namysłu lub dzieląc się z nimi swoimi sukcesami. Najcenniejszym skarbem, jaki posiadamy, są nasze doświadczenia i wypływająca z nich mądrość. Dzielmy się zatem tym skarbem – będziemy wówczas mnożyć bogactwo.

15. „Bądź łagodny(-a) dla Ziemi”.


Alternatywny przekład: "Bądź delikatny(-a) dla Ziemi."

Szacunek dla środowiska, w którym żyjemy, nie jest tylko kaprysem grupki zapaleńców. Jest ważny, ponieważ kiedy odejdziemy, nasze dzieci i wnuki będą musiały mieszkać w pozostawionych przez nas warunkach. Niszcząc Ziemię, niszczymy naszych potomków. Eksploatując ponad miarę, okradamy następne pokolenia. Nie z bogactw naturalnych, ale z możliwości realizowania marzeń.

16. „Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś(-aś) nigdy wcześniej”.


Alternatywny przekład: "Raz na rok pojedź w miejsce, w którym nigdy nie byłeś(-aś)." 

Jest takie miejsce na Ziemi, w którym zawsze tkwi tajemnica. To miejsce, w którym jeszcze nie byłeś. Kiedy się w nim znajdziesz, spostrzeżesz coś wspaniałego. Możesz mi wierzyć lub nie, ale za każdym razem znajdzie się coś nowego. A co to da? Sam musisz się dowiedzieć.

17. „Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.


Alternatywny przekład: "Pamiętaj, że najlepszy związek w miłości, to ten w którym nawzajem przekraczacie granice swoich potrzeb." 

Szczęśliwa miłość nie polega na potrzebie posiadania kogoś, lecz na oddaniu komuś siebie. Kiedy kochasz, nie myślisz o własnych potrzebach i zachciankach – w centrum uwagi znajdują się potrzeby drugiej osoby. Jeśli natomiast ważniejsze dla ciebie są własne marzenia, zastanów się, czy to aby na pewno miłość.

18. „Oceniaj swój sukces poprzez to, co musiałeś(-aś) oddać, aby go osiągnąć”. 


Alternatywny przekład: "Oceniaj swój sukces na podstawie tego, z czego musiałeś(-aś) zrezygnować by go osiągnąć." 

Realizując marzenia, prawie zawsze musimy coś zainwestować. We wszechświecie nie osiągniemy niczego bez oddania czegoś w zamian. Każda bowiem nagroda ma swoją cenę. Zatem o jej prawdziwej wartości świadczy twoje poświęcenie. Przyjrzyj się darom, którymi dzielisz się z wszechświatem, a poznasz wartość swoich sukcesów.

Niektórzy dodają jeszcze: 

"Jeżeli myślisz, że jesteś zbyt mały(-a), by coś zmienić, spróbuj zasnąć z komarem latającym nad uchem."

Być może nie masz specjalnych wpływów, ale możesz mieć wpływ na czyjąś decyzję by pierwszy raz zasznurować buty i zacząć biegać.

18 zasad iluminatów (oświeconych) 


Potraktujcie powyższy wpis jako krótki wstęp do dalszych rozważań. Warto bardziej szczegółowo zastanowić się nad każdym z tych punktów z osobna. Jako całość stanowią wspaniały drogowskaz dla współczesnego człowieka i jego duchowego rozwoju. W poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi czerpmy z dobrych rad innych ludzi, a szczególnie z dobrych rad mistrzów życia, mistrzów ducha. Wówczas pewne rzeczy okażą się o wiele łatwiejsze, niż początkowo sądziliśmy.

Przewodnik z nauk wybranych buddyjskiego Dalaj Lamy. Instrukcja życia Dalai Lamy znana jest chyba każdemu, kto choć trochę interesuje się duchowością, przebudzeniem i oświeceniem, rozwojem duchowym, jogą i medytacją, kulturą wschodu i poszukiwaniem szczęścia.. 

Notka biograficzna 


Tenzin Gjaco, XIV Dalajlama - po tybetańsku: ལྷ་མོ་དོན་འགྲུབ་, wylie: bstan ’dzin rgya mtsho, ZWPY: Dainzin Gyaco; ur. 6 lipca 1935 – duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego, laureat pokojowej nagrody Nobla (1989). Urodził się w chłopskiej rodzinie, w miejscowości Takcer w północno-wschodnim Tybecie, niedaleko miasta Xining jako Lhamo Dondrub (tyb. ལྷ་མོ་དོན་འགྲུབ་ , IPA: [l̥ámo tʰø̃ ̀ɖup]) . W wieku dwóch lat chłopiec po długich i zgodnych z wielowiekową tybetańską tradycją poszukiwaniach kolejnych wcieleń dalajlamów został rozpoznany jako inkarnacja XIII Dalajlamy, Thuptena Gjaco. Wyświęcono go jako mnicha i nadano imię duchowe: Dzietsyn Dziambel Ngałang Losang Jeszie Tenzin Gjaco – Najczcigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości. Jednak tybetańscy buddyści zazwyczaj mówią o nim Yeshe Norbu – Klejnot spełniający życzenia lub Kundun – Obecność. Na Zachodzie, podobnie jak papież, jest tytułowany per Jego Świątobliwość, używa się również skróconej formy imienia duchowego: Tenzin Gjaco.

W dniu 22 luty 1940 roku został intronizowany jako XIV Dalajlama. Od tego momentu zgodnie z tybetańską tradycją jest przywódcą duchowym i politycznym Tybetu. Od czasu upadku powstania w 1959 przebywa na emigracji w Indiach, gdzie w Dharamsali kieruje tak zwanym emigracyjnym rządem swojego kraju, będącego obecnie częścią Chińskiej Republiki Ludowej. Dnia 10 marca 2011 zapowiedział w oświadczeniu wydanym z okazji Tybetańskiego Dnia Powstania Narodowego swoją rezygnację z pełnionych funkcji politycznych, na rzecz przywódcy wybranego w sposób demokratyczny. Maoistowskim ateistom chińskim trudno przychodzi do wiadomości, że przywódca jakiejś grupy społecznej może się reinkarnować i zostać rozpoznany w kolejnym wcieleniu, zatem dążą do zniszczenia tego systemu wyboru kolejnych duchowych przywódców w Tybecie.

Nieoficjalną stolicą Tybetu staje się położona w Indiach Dharamsala. Niestrudzone starania na rzecz przywrócenia niepodległości Tybetu i pełna współczucia postawa wobec prześladowców zjednują mu sympatię świata i sprawiają, że w grudniu 1989 roku otrzymuje pokojową Nagrodę Nobla. Wyrocznia uprzedza, że jest to ostatni Dalaj Lama Tybetu...

Perły mądrości w naukach Dalaj Lamy 


Tyle króciutkiej biografii Jego Świątobliwości Dalaj Lamy buddyzmu tybetańskiego. Poniżej fragmenty jego wypowiedzi, które odnaleźć można w książkach, pisanych niesłychanie prostym i zrozumiałym dla wszystkich językiem. Większość jego prac może czytać osoba nie zajmująca się buddyzmem i nie mająca na ten temat wiedzy. Każdy cytat jest prawdziwym rarytasem, prawdziwym okruchem wiedzy i mądrości. Wybieramy niewiele, ale tych pereł jest całe mnóstwo, a dzięki temu możemy poznać prawdziwe nauki buddyjskiej tradycji Tybetu oraz poglądy Dalaj Lamy...

"Obserwujcie umysł przez cały czas. Szczególnie, jeśli medytujecie nad umysłem przebudzenia, powinniście zawsze mówić o zaletach innych ludzi i wychwalać je, a ukrywać własne."

"Nie wystarczy po prostu coś usłyszeć albo przeczytać; powinniście się starać wykorzystywać nauki w praktyce duchowej, ponieważ jedynie wtedy przyniosą one prawdziwy pożytek"

"Stan oświecenia, którego poszukujemy, jest wolnością od ciężaru przeszkadzających uczuć. W swej prawdziwej naturze umysł jest czysty... Nie da się jednak wyeliminować negatywnych uczuć poprzez usunięcie niektórych komórek mózgu, nawet za pomocą najnowocześniejszych technik chirurgicznych. Można to osiągnąć wyłącznie dzięki przekształceniu umysłu."

"Bycie odpowiedzialnym za ból i niszczenie ludzi i innych czujących istot oznacza bycie raczej złą mocą niż człowiekiem. Tak więc uczyńcie ludzkie życie czymś wartościowym, a nie destruktywnym."

"Miłość i współczucie są często niestety tylko przywiązaniem. Wypływa ono z przekonania, że coś jest nasze lub jest dobre dla nas. To właśnie jest przywiązanie. Kiedy nastawienie danej osoby do nas zmienia się, natychmiast znika poczucie bliskości z nią. Prawdziwe współczucie rozwija pragnienie przynoszenia jej szczęścia i radości niezależnie od jej reakcji i uczuć, które do nas żywi."

"Uczucia mogą być pozytywne lub negatywne. W wypadku gniewu mamy do czynienia z emocją negatywną. Jej cechą jest to, że bezpośrednio stwarza poczucie braku szczęścia i powoduje niepokój. W efekcie wywołuje działania, które przynoszą krzywdę innym, a to sprowadza ból i cierpienie na nas samych."

"Nawet jeśli zgromadziło się pewną ilość negatywnego potencjału karmicznego, istnieje wciąż możliwość zrównoważenia go poprzez nagromadzenie pozytywnych działań. Wszystko zależy od nas samych."

"Osoba przepełniona nienawiścią wytwarza bardzo negatywne wibracje, które wyczuwają nie tylko ludzie, ale i zwierzęta - to prawie tak, jakby z wnętrza tej osoby wydobywała się para... Wybuch gniewu lub nienawiści powoduje również całkowite wyłączenie najlepszej części mózgu, a mianowicie tej odpowiedzialnej za zdolność rozróżniania dobra i zła oraz przewidywania krótko- i długofalowych konsekwencji naszych działań."

"Wszyscy mówią o pokoju, ale nie możemy realizować pokoju zewnętrznego, o ile w nas samych zamieszkuje złość czy nienawiść. Nie do pogodzenia jest również pragnienie pokoju z wyścigiem zbrojeń. Broń atomowa uznawana jest za metodę odstraszającą, ale wydaje mi się, że na dłuższą metę nie jest to ani mądry, ani skuteczny sposób."

"Religie są jak lekarstwa - sprawdzają się, gdy dotyka nas choroba, a nie wtedy, gdy jesteśmy zdrowi. Kiedy zdrowie nam dopisuje, nie pokazujemy innym fiolek mówiąc: 'To lekarstwo jest doskonałe, bardzo drogie i ma piękny kolor'. Niezależnie od wyglądu, jedyna funkcja leków jest leczenie chorób. Jeżeli obecnie nie mają żadnej roli do spełnienia i nie są do niczego potrzebne, nie ma sensu się nimi przechwalać."

"Jeśli chodzi o wybór wyznania, sądzę, że decyzja ta musi uwzględniać nasze duchowe preferencje. Dla mnie na przykład najlepszy jest buddyzm, co nie oznacza, że jest on najlepszy dla wszystkich. Niektórzy ludzie najlepiej odnajdują się w tradycjach chrześcijańskiej, muzułmańskiej czy żydowskiej, opartych na koncepcji Stwórcy. Rzeczą niezwykłej wagi jest wybranie takiego systemu religijnego, który uznamy za najodpowiedniejszy dla nas."
       
Polecamy gorąco wspaniałe książki Jego Świątobliwości Dalaj Lamy: 

"Uzdrawianie gniewu"
"Sztuka szczęścia" (napisana z H. Cutlerem)
"Radość życia i umierania w pokoju"
"Moc współczucia"
"Otwieranie oka mądrości"
"Wolność na wygnaniu"
"Droga do wolności"
"Przebudzanie umysłu, rozświetlanie serca"
"Ścieżka do błogości"
"Ścieżka do spokoju"
"Otwarte serce"
"Sztuka szczęścia w pracy"
"Buddyjska ścieżka do pokoju"
"Jak praktykować"
"Jak umierać i żyć lepszym życiem"
"Wszechświat w atomie"
"Krąg miłości Dalajlamy"

2 komentarze:

  1. Żeby to wszystko było tak proste....

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo podoba mi się "Perły mądrości w naukach Dalaj Lamy"; i wybrane mądrości...Chyba poszukam tych książek powyżej, polecanych... bo mam pragnienie sobie rozszerzyć to. <3 Dziękuję serdecznie za artykuł <3

    OdpowiedzUsuń